4ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων συνδιοργανώνουν τον 4ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό:

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Στόχοι του διαγωνισμού:

– Η ενίσχυση του οπτικοακουστικού γραμματισμού των μαθητών/τριών μέσω διαδικασιών θέασης, κριτικής προσέγγισης και παραγωγής οπτικοακουστικών προϊόντων.

– Η ενθάρρυνση των μαθητών/τριών για συμμετοχή σε ερευνητικές και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες.

– Η ενασχόληση των μαθητών με την τοπική ιστορία (η γνωριμία με την ιστορία του σχολείου κ.ά.).

– Η συγκέντρωση, διάσωση, ταξινόμηση και προβολή πρωτογενών και δευτερογενών πηγών από τον χώρο της εκπαίδευσης (προφορικές και γραπτές μαρτυρίες, φωτογραφίες, κινούμενες εικόνες κ.ά.). Η αξιοποίηση γραπτών και προφορικών πηγών.

– Η εκδήλωση κριτικής – συγκλίνουσας στάσης.

– Η εκδήλωση δημιουργικής – αποκλίνουσας στάσης.

– Η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών/τριών σε διαδικασίες μάθησης.

– Η περιγραφή εμπειριών σχετιζόμενων με σχολικές δράσεις και δραστηριότητες.

Προτείνεται η συμμετοχή στον διαγωνισμό να αποτελέσει ερέθισμα ερευνητικών δραστηριοτήτων από τα παιδιά σε ελεύθερο χρόνο έξω από το σχολείο ή μέσα στο σχολείο, με την επεξεργασία των στοιχείων μέσα στην τάξη (βιβλιογραφικές αναζητήσεις, επισκέψεις, συνεντεύξεις).

Το υλικό (παραδοτέα) που θα παραχθεί, ατομικά ή ομαδικά, μπορεί να έχει την παρακάτω μορφή:

Α. Για τα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια

– Κόμικς με σταθερές εικόνες (χειρόγραφα ή με τη χρήση ηλεκτρονικών εργαλείων διαδικτυακών εφαρμογών) με τη δυνατότητα δημιουργίας απεριόριστου αριθμού σελίδων. Τα παραπάνω θα παραδοθούν σε έντυπη μορφή (ταχυδρομικώς) και ηλεκτρονική μορφή.

– Animation (εικονοϊστορίες με κινούμενες εικόνες), με τη χρήση οποιουδήποτε ηλεκτρονικού ή συμβατικού εργαλείου. Ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

– Ραδιοφωνική εκπομπή (αποτύπωση σε αρχείο ήχου ή με τη χρήση σχετικών διαδικτυακών εφαρμογών). Ελάχιστη χρονική διάρκεια 5΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 12΄.

– Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους (με τη χρήση κάμερας, βιντεοκάμερας ή κάμερας κινητού τηλεφώνου). Ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

– Φωτοϊστορία (αφήγηση με τη χρήση διαδοχικών φωτογραφιών και συγγραφή λεζάντας). Το σενάριο και οι φωτογραφίες (στην πλειοψηφία τους ή μεγάλο τμήμα τους) αποτελούν πρωτότυπες δημιουργίες των μαθητών/τριών.

Β. Για τα Νηπιαγωγεία και τις τάξεις Α΄, Β΄ Γ΄ και Δ΄ του Δημοτικού:

Εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι με ελάχιστο μέγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ 30 εκ. Ως εικαστικά υλικά (ένα ή περισσότερα) μπορούν να χρησιμοποιηθούν: μαρκαδόροι, λαδοπαστέλ, δακτυλομπογιές, ακουαρέλες, ακρυλικά, λάδι (όχι ξυλομπογιές). Για τη δημιουργία των κολάζ μπορούν να χρησιμοποιηθούν χαρτιά κάθε είδους (εφημερίδες, περιοδικά κ.ά.) ή άλλα ανάγλυφα υλικά, μεμονωμένα ή σε συνδυασμό. Απαραίτητη προϋπόθεση (για τις ζωγραφιές και τα κολάζ) είναι η κάλυψη ολόκληρης της ζωγραφικής επιφάνειας. Τα παραπάνω θα παραδοθούν σε έντυπη μορφή (ταχυδρομικώς) και ηλεκτρονική μορφή.

Όροι, προϋποθέσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά

Όλα τα παραδοτέα θα είναι σε τρία (3) αντίγραφα και θα αποσταλούν:

α) ταχυδρομικά στη διεύθυνση του ΕΚΕΔΙΣΥ, Τριπόδων 23 Πλάκα, 10558, Αθήνα

β) ηλεκτρονικά στη διεύθυνση ekedisy@gmail.com,  μαζί με τη φόρμα συμμετοχής η οποία θα είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα www.ekedisy.gr.

Το οπτικοακουστικό υλικό θα πρέπει να υποβληθεί σε αρχεία της μορφής mp4, avi, vob, wav, mp3, gif, jpg ανάλογα με το παραδοτέο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής για τα παραδοτέα είναι η 15η Ιουνίου 2017.

 

Δείκτες αξιολόγησης – κριτήρια αξιολόγησης των παραδοτέων του 4ου Μαθητικού Διαγωνισμού: (αθροιστικά)

  • Η συνάφεια με το θέμα.
  • Η λειτουργικότητα (τεχνικά χαρακτηριστικά-τεχνική αρτιότητα, η καθαρότητα του ήχου και της εικόνας).
  • Η αισθητική του οπτικοακουστικού προϊόντος.
  • Ο βαθμός εμπλοκής των μαθητών/τριών σε ερευνητικές διαδικασίες (όπως αυτές αποτυπώνονται στο παραδοτέο προϊόν) και ο βαθμός συμμετοχής των μαθητών/τριών στο σχεδιασμό και στη δημιουργία του οπτικοακουστικού προϊόντος.
  • Η δημιουργικότητα και η πρωτοτυπία του παραγόμενου υλικού ως προς:

το θέμα, το σκηνικό, την αφήγηση (πρωτοπρόσωπη, τριτοπρόσωπη κ.λπ.), την προσωπική εμπλοκή των μαθητών/τριών (η εμφάνισή τους μέσα στην ιστορία, η έκφραση των συναισθημάτων τους), το σενάριο, τους πρωταγωνιστές, τις οπτικές εκπλήξεις, το τέλος, τη συνολική οπτική προσέγγισης του θέματος κ.ά.

Επιτροπή Κρίσης

Τα έργα θα κριθούν από ειδική Επιτροπή εκπαιδευτικών, ειδικών επιστημόνων και καλλιτεχνών, η οποία θα συνεκτιμήσει αθροιστικά τους παραπάνω δείκτες αξιολόγησης και από τους ίδιους τους συμμετέχοντες με ηλεκτρονική ψηφοφορία. Στην τελική εκδήλωση βράβευσης, θα υπάρχουν ξεχωριστά βραβεία για την προσχολική, δημοτική και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και βραβεία ανά κατηγορίες. Η επιτροπή κρίσης θα οριστεί από τους φορείς συνδιοργάνωσης και θα ανακοινωθεί προσεχώς.

Βραβεία

Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν στη σχετική ιστοσελίδα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr)  και στην ιστοσελίδα του ΕΚΕΔΙΣΥ www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/.

H βράβευση θα πραγματοποιηθεί σε ειδική τελετή η οποία θα διανθιστεί με παράλληλες εκδηλώσεις. Πληροφορίες για τη βράβευση θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας (www.ekedisy.gr).

Όλες οι συμμετοχές θα λάβουν αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους.

Οργανωτική Επιτροπή Διαγωνισμού:

Ευαγγελία Κανταρτζή, Πρόεδρος Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ

Σπύρος Παρδάλης, Προϊστάμενος Δ/νσης Βιβλιοθηκών, Αρχείων και Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Άλκηστις Πουλοπούλου, Στέλεχος Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Αθανάσιος Γιαννίκας, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε (Π.Ε. 70)

Σταύρος Γρόσδος, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε. (Π.Ε. 70)

Δημήτρης Ζυμπίδης, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε. (Π.Ε. 70)

Κατερίνα Καζέλα, Σχολική Σύμβουλος  (Π.Ε. 60)

Κώστας Στοφόρος, Δημοσιογράφος – Συγγραφέας

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό μπορείτε να επικοινωνείτε στο info@ekedisy.gr, 210 3250341 ή στο edutv@minedu.gov.gr, 210 3443042.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής,

Δρ. Σοφία Παπαδημητρίου                                 Δρ. Ευαγγελία Κανταρτζή

Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης               Πρόεδρος ΕΚΕΔΙΣΥ

ΥΠ.Π.Ε.Θ.


Φωτογραφίες από την Τελετή βράβευσης 3ου Διεθνή Μαθητικού Διαγωνισμού

_mg_1885a 15178068_690545197793202_2205406316306067935_n15178999_690545117793210_810274597941122249_n _mg_1877a
_mg_1990a
_mg_2117a
_mg_2316

Μπορείτε να βρείτε όλες τι φωτογραφίες εδώ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  3ΟΥ ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

«ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΖΗΣΑΜΕ – ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ»

Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους
Νηπιαγωγεία
37ο Νηπιαγωγείο Λάρισας Μεγάλο Βραβείο
Δημοτικά
Ελληνικό Σχολείο Βουκουρεστίου «Αθηνά», Βουκουρέστι, Ρουμανία
| Αρχιμήδειος Ακαδημία, Μαϊάμι, ΗΠΑ | Σχολείο Ελληνικής Κοινότητας Βαλένσιας Βαλένσια, Βενεζουέλα | Ελληνική Σχολή «Ζήνων», Μελβούρνη, Αυστραλία | «Τοσιτσαίο – Πρατσίκειο» Δ.Σ. Ελληνικής Κοινότητας Αλεξάνδρειας, Αλεξάνδρεια, Αίγυπτος | Σχολείο Oakleigh Grammar, Μελβούρνη, Αυστραλία | Τμήμα Ελληνικής Γλώσσας , Ντόχα, Κατάρ | Σχολεία «Παιδεία» και Πολιτιστικό Τμήμα Ελληνικής Κοινότητας Τορόντο, Τορόντο, Καναδάς | Νηπιαγωγείο Σχολής Σαχέτι Γιοχάνεσμπουργκ, Νότιος Αφρική | Δημοτικό Σχολείο Bελβεντού  «ΧΑΡΙΣΙΟΣ  ΠΑΠΑΜΑΡΚΟΣ», Βελβεντό Κοζάνης, Ελλάδα | Μουσικό σχολείο Σιάτιστας
«Κωνσταντίνος & Ελένη Παπανικολάου» Σιάτιστα, Ελλάδα
Μεγάλο Βραβείο
2ο Ειδικό Σχολείο Βόλου Μεγάλο Βραβείο
5ο Δημοτικό σχολείο Βριλησσίων Μεγάλο Βραβείο
10/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Ισθμίας Μεγάλο Βραβείο
Δημοτικό σχολείο Βελβεντού Μεγάλο Βραβείο
9ο Δημοτικό σχολείο Νάουσας Εξαιρετικής Δημιουργίας
2ο Δημοτικό σχολείο Ακράτας Εξαιρετικής Δημιουργίας
1ο Δημοτικό σχολείο Κιτσίου Εξαιρετικής Δημιουργίας
Ειδικό Δημοτικό σχολείο τυφλών Καλλιθέας Εξαιρετικής Δημιουργίας
4ο Δημοτικό σχολείο Λάρισας Εξαιρετικής Δημιουργίας
3ο Δημοτικό σχολείο Φλώρινας Εξαιρετικής Δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Λάκκιου Λέρου Εξαιρετικής Δημιουργίας
6/θέσιο Δημοτικό σχολείο Νέας Σάντας Κιλκίς Εξαιρετικής Δημιουργίας
Ελληνογαλλική Σχολή “Jeanne D’ Arc” Εξαιρετικής Δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Γόννων Τεμπών Εξαιρετικής Δημιουργίας
1ο Δημοτικό σχολείο Ελευθερίου-Κορδελιού Εξαιρετικής Δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Αμφίκλειας Εξαιρετικής Δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Δένδρων-Πλατανουλίων Εξαιρετικής Δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Γιαννιτσοχωρίου Ηλείας Εξαιρετικής Δημιουργίας
7ο Δημοτικό σχολείο Κομοτηνής Έπαινος συμμετοχής
5ο Δημοτικό σχολείο Τυρνάβου Έπαινος συμμετοχής
Δημοτικό Σχολείο Ελάτειας Έπαινος συμμετοχής
Δημοτικό σχολείο Κάσου Έπαινος συμμετοχής
3ο Δημοτικό σχολείο Αμπελώνα Έπαινος συμμετοχής
40ο Δημοτικό σχολείο Θεσσαλονίκης Έπαινος συμμετοχής
Εκπαιδευτηρια Μπακογιάννη Έπαινος συμμετοχής
Ολοήμερο Δημοτικό Χέρσου Κιλκίς Έπαινος συμμετοχής
Γυμνάσια
Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο Αργολίδας Μεγάλο Βραβείο
Ελληνογαλλική Σχολή “Jeanne D’ Arc” Μεγάλο Βραβείο
10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Εξαιρετικής Δημιουργίας
1ο Γυμνάσιο Πάτρας Εξαιρετικής Δημιουργίας
4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου Εξαιρετικής δημιουργίας
2ο Γυμνάσιο Μοσχάτου Εξαιρετικής Δημιουργίας
Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος Εξαιρετικής δημιουργίας
Ειδικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης Εξαιρετικής δημιουργίας
2ο Γυμνάσιο Ευόσμου Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Μακρύγιαλου Πιερίας Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Παμφίλων Λέσβου Έπαινος Συμμετοχής
Λύκεια
Σχολείο δεύτερης ευκαιρίας Βόλου Μεγάλο Βραβείο
2ο ΕΠΑΛ Χανίων Μεγάλο Βραβείο
4ο ΓΕΛ Βέροιας Εξαιρετικής Δημιουργίας
40ο ΓΕΛ Αθηνών Έπαινος Συμμετοχής
2ο ΓΕΛ Γλυφάδας  Μεγάλο  Βραβείο
Εσπερινό ΓΕΛ Δράμας  Μεγάλο Βραβείο
Εικαστική σύνθεση
Νηπιαγωγεία
Ειδικό Νηπιαγωγείο Χαλκίδας Μεγάλο Βραβείο
23ο Νηπιαγωγείο Αχαρνών Μεγάλο Βραβείο
13ο νηπιαγωγείο Λάρισας | Νηπιαγωγείο Γόννων Μεγάλο Βραβείο
6ο Νηπιαγωγείο Λιοσίων Μεγάλο Βραβείο
Σύγχρονο νηπιαγωγείο Εξαιρετικής Δημιουργίας
Νηπιαγωγείο ΙΝ Μεταμορφώσεως Βριλησσιων Εξαιρετικής Δημιουργίας
2ο Νηπιαγωγείο Αιγάλεω Εξαιρετικής Δημιουργίας
Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη Εξαιρετικής Δημιουργίας
Νηπιαγωγείο «Τα ζουζουνάκια» Εξαιρετικής Δημιουργίας
11ο Νηπιαγωγείο Χίου Έπαινος Συμμετοχής
1ο Νηπιαγωγείο Ορμύλιας Εξαιρετικής Δημιουργίας
4ο Νηπιαγωγείο Νέας Σμύρνης Εξαιρετικής Δημιουργίας
23ο Νηπιαγωγείο Καλαμάτας Εξαιρετικής Δημιουργίας
2ο Νηπιαγωγείο Ωρωπού Εξαιρετικής Δημιουργίας
91ο Νηπιαγωγείο Αθηνών Εξαιρετικής Δημιουργίας
7ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης Εξαιρετικής Δημιουργίας
1/θ Νηπιαγωγείο Πύργου Τήνου Έπαινος Συμμετοχής
26ο Νηπιαγωγείο Θεσσαλονίκης Έπαινος Συμμετοχής
«Λητώ» Νηπιαγωγείο Έπαινος Συμμετοχής
145ο Νηπιαγωγείο αθηνών Έπαινος Συμμετοχής
2ο Νηπιαγωγείο Λάρισας Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Καναλίων Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής
Δημοτικά
Δημοτικό Σχολείο Σχολής Σαχέτι, Γιοχάνεσμπουργκ, Νότιος Αφρική Μεγάλο Βραβείο
Εκπαιδευτηρια Μπακογιάννη Μεγάλο Βραβείο
1ο Δημοτικό σχολείο Νέου Ηρακλείου Αττικής Εξαιρετικής δημιουργίας
Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη Εξαιρετικής δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Βελβεντού Εξαιρετικής δημιουργίας
Δημοτικό σχολείο Καβασίλων Ηλείας Εξαιρετικής δημιουργίας
International School of Piraeus Εξαιρετικής δημιουργίας
Μποδοσάκειο (κολλέγιο αθηνών) Έπαινος Συμμετοχής
8ο Δημοτικό σχολείο Άρτας Έπαινος Συμμετοχής
Δημοτικό σχολείο Δένδρων-Πλατανουλίων Έπαινος Συμμετοχής
Δημοτικό σχολείο Σκιαδά Αχαΐας Έπαινος Συμμετοχής
Ραδιοφωνική εκπομπή
Δημοτικά
21ο Δημοτικό σχολείο Αθηνών «Λέλα Καραγιαννη» Μεγάλο Βραβειο
Εκπαιδευτήρια ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ Μεγάλο Βραβειο
Γυμνάσια
1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας Εξαιρετικής Δημιουργίας
Λύκεια
ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης Εξαιρετικής Δημιουργίας
Κόμικ
Δημοτικά
Ελληνογερμανική Αγωγή Μεγάλο Βραβείο
Εκπαιδευτήρια Δούκα Μεγάλο Βραβείο
33ο Δημοτικό Σχολείο Θεσ/νίκης( Άσυλο Παιδιού) Εξαιρετικής Δημιουργίας
Λύκεια
3o ΓΕΛ Καρδίτσας Έπαινος Συμμετοχής
ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης Έπαινος Συμμετοχής


Τελετή Βράβευσης 3ου Διεθνή Μαθητικού Διαγωνισμού
prosklisi

«Το σχολείο που ζήσαμε – Το σχολείο που ονειρευόμαστε»

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 11:00-14:00

Αμφιθέατρο Νέου Μουσείου Ακρόπολης

afisa

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και  το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων συνδιοργανώνουν τον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό:

«Το σχολείο που ζήσαμε – Το σχολείο που ονειρευόμαστε»

Afisa

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Στόχοι του διαγωνισμού:

– Η συμμετοχή των μαθητών/τριών σε διαδικασίες οπτικοακουστικού γραμματισμού (θέαση, κριτική προσέγγιση και παραγωγή οπτικοακουστικών προϊόντων).

– Η μύηση των μαθητών/τριών σε ερευνητικές και ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες.

– Η ενασχόληση των μαθητών με την τοπική ιστορία (η γνωριμία με την ιστορία του σχολείου κ.ά.).

– Η συγκέντρωση, διάσωση, ταξινόμηση και προβολή πρωτογενών και δευτερογενών πηγών από τον χώρο της εκπαίδευσης (προφορικές και γραπτές μαρτυρίες, φωτογραφίες, κινούμενες εικόνες κ.ά.). Η αξιοποίηση γραπτών και προφορικών πηγών.

– Η εκδήλωση κριτικής (συγκλίνουσας) στάσης.

– Η εκδήλωση αποκλίνουσας στάσης και δημιουργικότητας.

– Η ενεργητική συμμετοχή των μαθητών/τριών σε διαδικασίες μάθησης.

Τονίζεται ότι ιδιαίτερος αξιολογικός δείκτης των παραδοτέων του διαγωνισμού θα αποτελέσει η νοηματοδότηση και η αποτύπωση (έκφραση) από τους συμμετέχοντες της έννοιας του «μέλλοντος».

Προτείνεται η συμμετοχή στον διαγωνισμό να αποτελέσει ερέθισμα ερευνητικών δραστηριοτήτων από τα παιδιά σε ελεύθερο χρόνο έξω από το σχολείο ή μέσα στο σχολείο, με την επεξεργασία των στοιχείων μέσα στην τάξη (βιβλιογραφικές αναζητήσεις, επισκέψεις, συνεντεύξεις).

Το υλικό (παραδοτέα) που θα παραχθεί, ατομικά ή ομαδικά, μπορεί να έχει την παρακάτω μορφή:

Α. Για τα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια

– Κόμικς με σταθερές εικόνες (χειρόγραφα ή με τη χρήση ηλεκτρονικών εργαλείων διαδικτυακών εφαρμογών) με τη δυνατότητα δημιουργίας απεριόριστου αριθμού σελίδων. Τα παραπάνω θα παραδοθούν σε έντυπη μορφή (ταχυδρομικώς) και ηλεκτρονική μορφή.

– Animation (εικονοϊστορίες με κινούμενες εικόνες), με τη χρήση οποιουδήποτε ηλεκτρονικού ή συμβατικού εργαλείου. Ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

– Ραδιοφωνική εκπομπή (αποτύπωση σε αρχείο ήχου ή με τη χρήση σχετικών διαδικτυακών εφαρμογών). Ελάχιστη χρονική διάρκεια 5΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 12΄.

– Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους (με τη χρήση κάμερας, βιντεοκάμερας ή κάμερας κινητού τηλεφώνου). Ελάχιστη χρονική διάρκεια 3΄, μέγιστη χρονική διάρκεια 10΄.

– Φωτοϊστορία (αφήγηση με τη χρήση διαδοχικών φωτογραφιών και συγγραφή λεζάντας). Το σενάριο και οι φωτογραφίες (στην πλειοψηφία τους ή μεγάλο τμήμα τους) αποτελούν πρωτότυπες δημιουργίες των μαθητών/τριών.

Β. Για τα Νηπιαγωγεία και τις τάξεις Α΄, Β΄ Γ΄ και Δ΄ του Δημοτικού:

Εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ με θέμα: «Το σχολείο που ονειρευόμαστε», πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι με ελάχιστο μέγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ 30 εκ. Ως εικαστικά υλικά (ένα ή περισσότερα) μπορούν να χρησιμοποιηθούν: μαρκαδόροι, λαδοπαστέλ, δακτυλομπογιές, ακουαρέλες, ακρυλικά, λάδι (όχι ξυλομπογιές). Για τη δημιουργία των κολάζ μπορούν να χρησιμοποιηθούν χαρτιά κάθε είδους (εφημερίδες, περιοδικά κ.ά.) ή άλλα ανάγλυφα υλικά, μεμονωμένα ή σε συνδυασμό. Απαραίτητη προϋπόθεση (για τις ζωγραφιές και τα κολάζ) είναι η κάλυψη ολόκληρης της ζωγραφικής επιφάνειας. Τα παραπάνω θα παραδοθούν σε έντυπη μορφή (ταχυδρομικώς) και ηλεκτρονική μορφή.

 

 

 

 

 

Όροι, προϋποθέσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά

Όλα τα παραδοτέα θα είναι σε τρία (3) αντίγραφα και θα αποσταλούν και με τους δύο ακόλουθους τρόπους:

α) ταχυδρομικά στη διεύθυνση του ΕΚΕΔΙΣΥ, Τριπόδων 23 Πλάκα, 10558, Αθήνα

β) ηλεκτρονικά στη διεύθυνση ekedisy@gmail.com,  μαζί με τη φόρμα συμμετοχής η οποία είναι διαθέσιμη εδώ

Το οπτικοακουστικό υλικό θα πρέπει να υποβληθεί σε αρχεία της μορφής mp4, avi, vob, wav, mp3, gif, jpg ανάλογα με το παραδοτέο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής για τα παραδοτέα είναι η 15η Ιουνίου 2016.

 

Δείκτες αξιολόγησης – κριτήρια αξιολόγησης των παραδοτέων του 3ου Μαθητικού Διαγωνισμού: (αθροιστικά)

  • Η συνάφεια με το θέμα.
  • Η νοηματοδότηση και η αποτύπωση (έκφραση) από τους συμμετέχοντες της έννοιας του «μέλλοντος» (πρωτοτυπία και φαντασία -δομική και υψηλή).
  • Η λειτουργικότητα (τεχνικά χαρακτηριστικά-τεχνική αρτιότητα, η καθαρότητα του ήχου και της εικόνας).
  • Η αισθητική του οπτικοακουστικού προϊόντος.
  • Ο βαθμός μύησης/εμπλοκήςτων μαθητών/τριών σε ερευνητικές διαδικασίες (όπως αυτές αποτυπώνονται στο παραδοτέο προϊόν) και ο βαθμός συμμετοχής των μαθητών/τριών στο σχεδιασμό και στη δημιουργία του οπτικοακουστικού προϊόντος.
  • Η δημιουργικότητα και η πρωτοτυπία του παραγόμενου υλικού ως προς:

το θέμα, το σκηνικό, την αφήγηση (πρωτοπρόσωπη, τριτοπρόσωπη κ.λπ.), την προσωπική εμπλοκή των μαθητών/τριών (η εμφάνισή τους μέσα στην ιστορία, η έκφραση των συναισθημάτων τους), το σενάριο, τους πρωταγωνιστές, τις οπτικές εκπλήξεις, το τέλος, τη συνολική οπτική προσέγγισης του θέματος κ.ά.

 

ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΚΡΙΣΗΣ

 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΡΙΣΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ

Τιμητική Επιτροπή

  • Μαλαφάντης Κωνσταντίνος, Καθηγητής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος της Παιδαγωγικής Εταιρείας Ελλάδος
  • Καλογήρου Τζίνα, Καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Δελιοτζάκης Μένος, Προϊστάμενος Τμήματος Ελληνικού Προγράμματος ΕΡΤ
  • Παπαδημητρίου    Σοφία, Αν. Προϊσταμένη Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Γιαννίκας Αθανάσιος, Σχολικός Σύμβουλος

Ζυμπίδης Δημήτρης, Σχολικός Σύμβουλος

Καζέλα Κατερίνα, Σχολική Σύμβουλος

Κουράκη Χρύσα, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Α/θμιας Εκπαίδευσης

Τσορώνη-Γεωργιάδη, Γιολάντα, Συγγραφέας

Χατζημίχου Κωνσταντίνα, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν. Λάρισας

 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΡΙΣΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ

Τιμητική Επιτροπή

  • Γαλανάκη Ευαγγελία, Καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Λαλαγιάννη Βασιλική, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
  • Βαφέας Βασίλης, Σκηνοθέτης
  • Ζέη Άλκη, Συγγραφέας

 

 

Αλεξανδράτος Γεώργιος, Πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Σχολικών Συμβούλων

Γρόσδος Σταύρος, Σχολικός Σύμβουλος

Δεκατρή Ιωάννα, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Β/θμιας Εκπαίδευσης

Μίχου Λαμπρινή, Στέλχος Τμ. Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Παπαπαναγιώτου Γεράσιμος, Στέλεχος Τμ. Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Πετροπούλου Λώρα, Υπεύθυνη Πολιτιστικών

Σακαρίδης Γιάννης, Σκηνοθέτης

Στοφόρος Κώστας, Δημοσιογράφος-Συγγραφέας

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Βραβεία

Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν στη σχετική ιστοσελίδα της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr)  και στην ιστοσελίδα του ΕΚΕΔΙΣΥ www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/.

H βράβευση θα πραγματοποιηθεί σε ειδική τελετή η οποία θα διανθιστεί με παράλληλες εκδηλώσεις. Πληροφορίες για τη βράβευση θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας (www.ekedisy.gr).

Όλες οι συμμετοχές θα λάβουν αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους.

Οργανωτική Επιτροπή Διαγωνισμού:

Ευαγγελία Κανταρτζή, Πρόεδρος Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ

Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊσταμένη Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Αθανάσιος Γιαννίκας, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε (Π.Ε. 70)

Σταύρος Γρόσδος, Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε. (Π.Ε. 70)

Κατερίνα Καζέλα, Σχολική Σύμβουλος  (Π.Ε. 60)

Παρασκευάς Γιαλούρης, Σχολικός Σύμβουλος Δ.Ε. (Π.Ε.4)

Κώστας Στοφόρος, Δημοσιογράφος – Συγγραφέας

Μαριάνθη Καρατσιώρη, οργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων, Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Αικατερίνη Χατζηπέτρου, οργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων, Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση ΥΠ.Π.Ε.Θ.

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό μπορείτε να επικοινωνείτε στο info@ekedisy.gr, 210 3250341 ή στο edutv@minedu.gov.gr, 210 3443042.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ 2ΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ

2ο Νηπιαγωγείο Δραπετσώνας Μεγάλο Βραβείο
Νηπιαγωγείο Κερασιάς Πέλλας Βραβέιο Εξαίρετης Δημιουργίας
145 Νηπιαγωγείο Αθηνών Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Ελληνική Μέριμνα Παιδική Στέγη Λάρισας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Νηπιαγωγείο  Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
37ο Νηπιαγωγείο Λάρισας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
14ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Νηπιαγωγείο Λακωνικής Σχολής Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Νηπιαγωγείο Καρδαμύλης Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
1ο και 2ο Νηπιαγωγείο Καρπάθου Έπαινος Συμμετοχής
10 ο Νηπιαγωγείο Ηλίου Έπαινος Συμμετοχής
2ο Νηπιαγωγείο Κιλελέρ Λάρισας Έπαινος Συμμετοχής
107 Νηπιαγωγείο Αθηνών Έπαινος Συμμετοχής
9η Νηπιαγωγείο Πρέβεζας Έπαινος Συμμετοχής
1ο  Νηπιαγωγείο Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Γοργόπης Έπαινος Συμμετοχής
2ο  Νηπιαγωγείο Κυμίνων Έπαινος Συμμετοχής
1ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου Σχιστού Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο  Βυτίνα Αρκαδίας Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Ποντισμένου  Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Βάρους Λήμνου  Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Αϊδινίου  Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο 5ο Ευόσμου  Έπαινος Συμμετοχής
Νηπιαγωγείο Κοντοπούλου Λήμνου  Έπαινος Συμμετοχής
Ιδιωτικό Σχολείο Καθαριού Λάρισας Έπαινος Συμμετοχής

ΔΗΜΟΤΙΚΑ

9ο Δημοτικό Ν.Ιωνίας Μεγάλο Βραβείο
Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου Μεγάλο Βραβείο
4o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Σχολή Καραβάνα Λάρισας Βραβείο Σκηνοθεσίας
Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
1ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Δημοτικό Βελβεντού Κοζάνης Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Δημοτικό Μανδάλου Πέλλης Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Πρότυπο πειραματικό Πανεπιστημίου Αθηνών Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
21ο δημοτικό σχολείο Πειραιά Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Χαλκηδόνας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
23ο Δημοτικό ΑθηνώνΔημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας Χαλκιδικής Βραβείο Εξαίρετης ΔημιουργίαςΒραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
13ο και 21ο Δημοτικό Κερατσινίου Βραβείο Πρωτότυπης Δημιουργίας
10 Δημοτικό Σχολείο Αγ.Αναργύρων Βραβείο Πρωτότυπης Δημιουργίας
6o Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
2ο Δημοτικό Σχολείο Κορφοβουνίου Άρτας ΄Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
5o Δημοτικό Σχολείο Βόλου Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
Δημοτικό Σχολείο Κιλελερ Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
2ο Δημοτικό Κορίνθου Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
1ο Δημ. Σχ. Ελευθερίου Κορδελιού Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
1ο Δημ. Σχ. Ελευθερίου Κορδελιού Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
36ο Δημοτικό Θεσ/νίκης Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
Δημοτικό Δελασάλ Βραβείο Αρχειακής Εργασίας
Δημοτικό Σχολείο Μαντουκιού Κέρκυρας Βραβείο Σκηνοθεσίας
2ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού Βραβείο Σκηνοθεσίας
1ο Δημοτικό Πανοράματος Βραβείο Σκηνοθεσίας
Δημοτικό Σχολείο Βραστάμων Βραβείο Καλύτερης Συνέντευξης
Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα Λιναρδάτου Βραβείο Καλύτερης Συνέντευξης
2o Δ.Σ. Νεάπολης Θεσ/νικης Βραβείο Καλύτερης Συνέντευξης
14ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής
2ο Δημοτικό Σχολείο Σπαρτύλας Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής
2ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας Έπαινος Συμμετοχής
1ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου Α τάξη1ο Δημο τικό Σχολείο Τήνου, Δ΄΄ταξη Έπαινος Συμμετοχής
6ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης Έπαινος Συμμετοχής
Δημοτικό Δαματριάς Ρόδου Έπαινος Συμμετοχής
3o Δημ. Σχ. Ρόδου Έπαινος Συμμετοχής
10ο Δημοτικό σχολείο Λαμίας Έπαινος Συμμετοχής
1ο Δημοτικό Φαρκαδόνας Έπαινος Συμμετοχής
4o Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης Έπαινος Συμμετοχής
3o Δημοτικό Ζακύνθου Έπαινος Συμμετοχής
14ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής
2ο Δημοτικό Σχολείο Σπαρτύλας Κέρκυρας Έπαινος Συμμετοχής

ΓΥΜΝΑΣΙΑ

3ο Γυμνάσιο Φλώρινας Μεγάλο Βραβείο
Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης Μεγάλο Βραβείο
6ο Γυμνάσιο Λαμίας Μεγάλο Βραβείο
1ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
2ο Γυμνάσιο Χανίων Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
1o Γυμνάσιο Αιγίου Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
Νέα Γενιά Ζηρίδη Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ» Βραβείο Πρωτότυπης δημιουργίας
Γερμανική Σχολή Αθηνών Βραβείο Σκηνοθεσίας
Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων Βραβείο Καλύτερης συνέντευξης
1o Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας Βραβείο Αρχειακής έρευνας
Κολλέγιο Ψυχικού Βραβείο Αρχειακής έρευνας
1o Γυμνάσιο Πατρών Βραβείο Αρχειακής έρευνας
2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
3o Γυμνάσιο Καβάλας Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
1ο Γυμνάσιο Χίου Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
4ο Γυμνάσιο Βέροιας Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
Γυμνάσιο Κυθήρων Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
1ο Γυμνάσιο Κιάτου Βραβείο Αρχειακής έρευνας
2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου Βραβείο Αρχειακής έρευνας
Γυμνάσιο Δερβενίου Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
2ο Γυμνάσιο Κιλκίς Βραβείο Αρχειακής Έρευνας
Γυμνάσιο Δερβενίου Βραβείο Αρχειακής έρευνας
1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς Βραβείο Καλύτερης συνέντευξης
3ο Γυμνάσιο Χορτιάτη Βραβείο Καλύτερης συνέντευξης
2ο Γυμνάσιο Πύργου Ηλείας Έπαινος Συμμετοχής
3ο Γυμνάσιο Φλώρινας Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Κάμπου Μεσσηνίας Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Μυγδονίας Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Μυγδονίας Έπαινος Συμμετοχής
Γυμνάσιο Δρυμού Έπαινος Συμμετοχής
56ο Γυμνάσιο Αθηνών Έπαινος Συμμετοχής

ΛΥΚΕΙΑ

3 ΓΕΛ Ν. Σμύρνης Μεγάλο Βραβείο
2ο Γενικό Λύκειο Πύργου Ηλείας Μεγάλο βραβείο
3o ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης  Μεγάλο Βραβείο 
Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας 
Λεόντειο Λύκειο Πατησίων Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
1ο Γελ Αμαρουσίου Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
2ο ΓΕΛ Καλαμάτας Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
1ο ΓΕΛ Ηρακλείου Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας
7ο ΓΕΛ Ιωαννίνων Βραβείο Αρχειακής έρευνας
ΓΕΛ Μυτιλήνης Βραβείο Σκηνοθεσίας
Pierce- Αμερικάνικο Κολλέγιο Βραβείο Σκηνοθεσίας
ΓΕ.Λ. Πεύκων Βραβείο Σκηνοθεσίας
14o ΓΕΛ Αθηνών Βραβείο Εξαίρετης δημιουργίας
Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Πειραιά Βραβείο Αρχειακής έρευνας
1ο ΓΕΛ Έδεσσας Βραβείο Αρχειακής έρευνας
ΓΕΛ Προαστίου Καρδίτσας Βραβείο Σκηνοθεσίας
ΓΕΛ Αμφίκλειας Βραβείο Αρχειακής έρευνας
Γεν. Λύκειο Μεγαλόπολης Βραβείο Σκηνοθεσίας
ΓΕΛ Ιωνίας Βόλου Βραβείο Αρχειακή έρευνας
Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια Μάνεση Βραβείο Αρχειακής έρευνας
5ο ΓΕΛ Γλυφάδας Βραβείο Εξαιρετικής Μαρτυρίας
2ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης Έπαινος Συμμετοχής
2ο ΓΕΛ Κολλέγιο Ανατόλια Θεσσαλονίκης Έπαινος Συμμετοχής
1ο Γενικό Λύκειο Ανατολια Έπαινος Συμμετοχής
Π.Π ΓΕ.Λ. Παν/μίου Μακεδονίας Έπαινος Συμμετοχής
1ο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Θεσ/νικης Έπαινος Συμμετοχής
2ο ΓΕΛ Κολλεγίου Ανατόλια Έπαινος Συμμετοχής
6ο ΓΕ.Λ. Καλαμάτας Έπαινος Συμμετοχής

 

 

ΕΠΑΛ, ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ, ΕΣΠΕΡΙΝΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

1o ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου   Μεγάλο Βραβείο
1ο ΕΠΑΛ Αργους Μεγάλο Βραβείο
ΕΠΑ.Λ. Προσοτσάνης3ο ΕΠΑΛ Σιβιτιναδείου Έπαινος ΣυμμετοχήςΈπαινος Συμμετοχής
Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών Μεγάλο Βραβείο
Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Βελλάς Ιωαννίνων Μεγάλο Βραβείο
Εκκλησιαστικό ΓΕΛ Πάτμου Έπαινος Συμμετοχής
Πατριαρχική Σχολή Κρήτης Έπαινος Συμμετοχής
Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λύκειο Νεάπολης Θεσ/νικης Έπαινος Συμμετοχής
Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λύκειο ΛαμίαςΕκκλησιαστικό Σχολείο Φλώρινας Έπαινος ΣυμμετοχήςΈπαινος Συμμετοχής
Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Βόλου Ειδικό Βραβείο Μαρτυρίας
Μονάδα απεξάρτησης 18 και άνω Ειδικό βραβείο Μαρτυρίας
Εσπερινό Λύκειο Κατερίνης Ειδικό βραβείο Μαρτυρίας


ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Τελετή βράβευσης 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού: «Η ιστορία του σχολείου μου»

Αφίσα τελική

Το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, οργανώνουν την τελετή απονομής των βραβείων του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα «Η ιστορία του σχολείου μου» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 21 Νοεμβρίου στις 12 το μεσημέρι στο αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης.

Πρόκειται για μια ξεχωριστή εκδήλωση με εκλεκτούς καλεσμένους από όλη την Ελλάδα που θα μας ταξιδέψουν στην ιστορία των σχολείων τους.

Δύσκολο ακόμη και να απαριθμήσεις τους τόπους:
Βυτίνα, Πέλλα, Κέρκυρα, Πρέβεζα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Κερατσίνι, Λήμνος, Κάρπαθος, Χαλάνδρι, Ίλιον, Μαρούσι, Κιλελέρ, Τήνος, Ξάνθη, Ρόδος, Λαμία, Φλώρινα, Αλεξανδρούπολη. Νέα Χαλκηδόνα, Βόλος, Ηράκλειο, Αμφίκλεια, Κορυδαλλός, Κατερίνη, Άρτα, Τήνος, Πάτρα, Ιωάννινα, Γλυφάδα, Κιάτο, Κιλκίς, Αθήνα, Καβάλα, Δερβένι, Καλαμάτα, Κηφισιά, Αίγιο, Κύθηρα, Χορτιάτης, Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Τρίπολη, Καρδίτσα, Άργος κι άλλα, κι άλλα  …
Από κάθε γωνιά της Ελλάδας τα παιδιά μαθαίνουν, θυμούνται και δημιουργούν.
Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια, Δημόσια και Ιδιωτικά….
Μέσα από αυτή τη διαδικασία όπου συμμετείχαν εκατοντάδες σχολεία, τα παιδιά γνώρισαν την ιστορία του σχολείου τους, αναδεικνύοντας παράλληλα την τοπική ιστορία.

Μεταξύ των στόχων του διαγωνισμού ήταν η ενεργή συμμετοχή στη διαδικασία της μάθησης και του project, η αξιοποίηση γραπτών και προφορικών πηγών, η κριτική στάση και η ανάπτυξη της δημιουργικότητας.

Όλοι αυτοί οι στόχοι επιτεύχθηκαν με το παραπάνω, προσφέροντας μας έναν απίστευτο πλούτο που θα μπορέσει να αξιοποιηθεί και από όσους ασχολούνται με την ιστορία της εκπαίδευσης στη χώρα μας.

Τα Νηπιαγωγεία συμμετείχαν με εικαστικές συνθέσεις, ενώ τα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια με ταινίες μικρού μήκους και πολυμεσικές παρουσιάσεις (power point) .

Τα βραβευμένα έργα θα αναρτηθούν και στην πλατφόρμα μαθητικής δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης (www.i-create.gr) και του ΕΚΕΔΙΣΥ (http://www.ekedisy.gr/mousio-proforikis-istorias/), ενώ όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες που έλαβαν μέρος, θα λάβουν αναμνηστικό έπαινο για τη συμμετοχή τους.

Δείτε το teaser της τελετής βράβευσης εδώ https://www.youtube.com/watch?v=DfYzJ6oSBEM

Σχολεία που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό (με τυχαία σειρά)

Νηπιαγωγεία

1 9η Νηπιαγωγείο Πρέβεζας
2 1ο  Νηπιαγωγείο Κέρκυρας
3 Νηπιαγωγείο Γοργόπης
4 2ο  Νηπιαγωγείο Κυμίνων
5 14ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας
6 145 Νηπιαγωγείο Αθηνών
7 Νηπιαγωγείο Ποντισμένου
8 Νηπιαγωγείο Βάρους Λήμνου
9 Νηπιαγωγείο Αϊδινίου
10 Νηπιαγωγείο 5ο Ευόσμου
11 Νηπιαγωγείο Κοντοπούλου Λήμνου
12 Ιδιωτικό Σχολείο Καθαριού Λάρισας
13 Ελληνική Μέριμνα Παιδική Στέγη Λάρισας
14 Νηπιαγωγείο  Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
15 Νηπιαγωγείο Κερασιάς Πέλλας
16 Νηπιαγωγείο  Βυτίνα Αρκαδίας
17 37ο Νηπιαγωγείο Λάρισας
18 1ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου Σχιστού
19 2ο Νηπιαγωγείο Δραπετσώνας
20 Νηπιαγωγείο Λακωνικής Σχολής
21 1ο και 2ο Νηπιαγωγείο Καρπάθου
22 Νηπιαγωγείο Καρδαμύλης
23 10 ο Νηπιαγωγείο Ηλίου
24 2ο Νηπιαγωγείο Κιλελέρ Λάρισας
25 107 Νηπιαγωγείο Αθηνών

Δημοτικά

1 21ο Δημοτικό σχολείο Πειραιά
2 1ο Δημοτικό Φαρκαδόνας
3 10ο Δημοτικό σχολείο Λαμίας
4 Δημοτικό  Σχολείο Δελασαλ
5 36ο Δημοτικό Σχολείο Θεσ/νίκης
6 Πρότυπο Πειραματικό Πανεπιστημίου Αθηνών
7 3o Δημοτικό Σχολείο  Ζακύνθου
8 13ο και 21ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου
9 2ο Δημοτικό Σχολείο  Κορίνθου
10 Δημοτικό Σχολείο Μανδάλου Πέλλης
11 Δημοτικό Σχολείο Βελβεντού Κοζάνης
12 1ο Δημοτικό Σχολείο  Πανοράματος
13 9ο Δημοτικό Σχολείο Ν.Ιωνίας
14 Δημοτικό Σχολείο Δαματριάς Ρόδου
15 23ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
16 6ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης
17 2ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας
18 4o Δημοτικό Σχολείο Λάρισας
19 3o Δημοτικό Σχολείο Ρόδου
20 Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου
21 Δημοτικό Σχολείο Νέας Χαλκηδόνας
22 1ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
23 1o Δημοτικό Σχολείο Φιλύρου
24 10 Δημοτικό Σχολείο Αγ.Αναργύρων
25 10ο Δημοτικό Σχολείο Μεγάλης Παναγίας Χαλκιδικής
26 Δημοτικό Σχολείο Βραστάμων
27 6o Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης
28 1ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Βερδικούσσας
29 2ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού
30 2ο Δημοτικό Σχολείο Κορφοβουνίου Άρτας
31 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Χαλκηδόνας
32 4o Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
33 Δημοτικό Σχολείο Πύργου Τήνου
34 Λεόντειο Λύκειο Πατησίων- Δημοτικό Σχολείο
35 2o Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης Θεσ/νικης
36 Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα Λιναρδάτου
37 Σύγχρονη Σχολή Αυγουλέα Λιναρδάτου
38 Δημοτικό Σχολείο Μαντουκιού Κέρκυρας
39 Σχολή Καραβάνα Λάρισα-Δημοτικό
40 2ο Δημοτικό Σχολείο Σπαρτύλα, Κέρκυρα
41 14ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας
42 Δημοτικό Σχολείο Κιλελέρ Λάρισας
43 5o Δημοτικό Σχολείο Βόλου
44 1o Δημοτικό   Σχολείο Eλευθερίου Κορδελιού Θεσσαλονίκης

Γυμνάσια

1 9o  Γυμνάσιο Πατρών
2 Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Ν.Σμύρνης
3 Γερμανική Σχολή Αθηνών
4 2ο Γυμνάσιο Πύργου
5 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου
6 1ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου
7 3ο Γυμνάσιο Φλώρινας
8 1ο Γυμνάσιο Χίου
9 2ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
10 1ο Γυμνάσιο Κιάτου
11 6ο Γυμνάσιο Λαμίας
12 Γυμνάσιο Κυθήρων
13 3ο Γυμνάσιο Χορτιάτη
14 1o Γυμνάσιο Πατρών
15 Γυμνάσιο Κάμπου Μεσσηνίας
16 2ο Γυμνάσιο Κιλκίς
17 56ο Γυμνάσιο Αθηνών
18 Γενικό Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λύκειο Λαμίας
19 Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων
20 Γυμνάσιο Μυγδονίας
21 Γυμνάσιο Μυγδονίας
22 4ο Γυμνάσιο Βέροιας
23 2o Γυμνάσιο Χανίων
24 Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Λύκειο Νεάπολης Θεσ/νικης
25 Γυμνάσιο Δερβενίου, Χρήστος Κακοκέφαλος
26 Γυμνάσιο Δερβενίου, Γεωργία Κακοκεφάλου
27 Ελληνογαλλική Σχολή «Άγιος Ιωσήφ»
28 1o Πειραματικό Γυμνάσιο Αθήνας
29 3o Γυμνάσιο Καβάλας
30 1o Γυμνάσιο Αιγίου
31 Κολλέγιο Ψυχικού
32 Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο
33 1o Γυμνάσιο Κηφισιάς,
34 Νέα Γενιά Ζηρίδη, Γυμνάσιο
35 Γυμνάσιο Δρυμού
36 Σχολείο Μονάδας Απεξάρτησης 18 και άνω, ΨΝΑ
37 Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Βόλου

Λύκεια

1 1ο ΓΕ.Λ. Αμαρουσίου
2 2ο ΓΕ.Λ. Πύργου Ηλείας
3 1ο ΓΕ.Λ. Ν. Ιωνίας Βόλου
4 5ο ΓΕ.Λ. Γλυφάδας
5 Π.Π ΓΕ.Λ. Παν/μίου Μακεδονίας
6 6ο ΓΕ.Λ. Καλαμάτας
7 1ο Πειραματικό ΓΕ.Λ. Θεσ/νικης
8 Λεόντειο Λύκειο Πατησίων
9 Λέοντειο Λύκειο Πατησίων
10 2o ΓΕ.Λ. Θεσ/νικης
11 ΓΕ.Λ. Αμφίκλειας
12 2o ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης
13 ΓΕ.Λ. Πεύκων
14 1ο ΓΕΛ Ηρακλείου
15 2o ΓΕΛ Τρίπολης
16 2ο ΓΕΛ Κατερίνης
17 14o ΓΕΛ Αθηνών
18 Γενικό Λύκειο Προαστίου Καρδίτσας
19 Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Πειραιά
20 3o ΓΕΛ Ηρακλείου Κρήτης
21 2ο ΓΕΛ Καλαμάτας
22 Κολλέγιο Ανατόλια Μ.Παπαθεοχάρη 2ο ΓΕΛ
23 1o ΓΕΛ ΕΔΕΣΣΑΣ «ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ
24 Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής
25 Σύγχρονα Εκπαιδευτήρια  Μάνεση
26 3ο ΓΕΛ Ν.Σμύρνης
27 7o ΓΕΛ Ιωαννίνων
28 ΓΕΛ Μεγαλόπολης
29 1ο Γενικό Λύκειο Ανατόλια
30 2ο  ΓΕΛ Κολλεγίου Ανατόλια
31 Pierce College-Αμρικάνικο Κολλέγιο
32 1o ΕΠΑΛ ΑΡΓΟΥΣ
33 1o ΕΠΑΛ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ
34 3ο ΕΠΑΛ  Σιβιτανιδείου Καλλιθέας
35 ΕΠΑ.Λ. Προσοτσάνης 
36 Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Βελλάς Ιωαννίνων
37 Εκκλησιαστικό ΓΕΛ Πάτμου
38 Εκκλησιαστικό Σχολείο Φλώρινας
39 Πατριαρχική Σχολή Κρήτης
40 Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Πατρών
41 Εσπερινό Λύκειο Κατερίνης

 

 

 

 

 

 

 

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ (3)

 

 

 

Untitled-1
Θέμα: Ενημέρωση για την τελετή βράβευσης 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «Η ιστορία του σχολείου μου»
Σας ευχόμαστε Καλή Σχολική Χρονιά με αισιοδοξία και θετική διάθεση δημιουργίας.

Σας ενημερώνουμε ότι τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν στην τελετή βράβευσης που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στο Αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου Ακρόπολης, το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 από 12:00-14:00.

Την ημέρα εκείνη θα δοθούν τα βραβεία στα σχολεία που θα διακριθούν και τα αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής στους μαθητές και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν.

Στην τελετή έχουν προσκληθεί εκπρόσωποι του Υπουργείου Παιδείας, φορείς Πανεπιστημίων, εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και στελέχη της εκπαίδευσης.
Προκειμένου να διευθετήσουμε τις λεπτομέρειες της εκδήλωσης θα θέλαμε να μας ενημερώσετε για τη δυνατότητα παρουσίας σας στην τελετή βράβευσης, καθώς και τον ακριβή αριθμό των ατόμων που θα σας συνοδεύουν.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής

Αικατερίνη Χαριοπολίτου Δρ. Ευαγγελία Κανταρτζή

Προϊσταμένη Πρόεδρος του ΕΚΕΔΙΣΥ
Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης
ΥΠ.Π.Ε.Θ.

 

Επιτροπές Κρίσης Α/θμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία-Δημοτικά)

 

Πρόεδρος: Τριβιζάς Ευγένιος, Συγγραφέας- Εγκληματολόγος

  • Ανδρεάδου Χαρά, Σχολικός Σύμβουλος, ΠΕ70
  • Αρβανίτη Τότα, Σχολική Σύμβουλος, ΠΕ60
  • Βαρελλά Αγγελική, Συγγραφέας
  • Δελιοτζάκης Μένος, Σκηνοθέτης
  • Μαλαφάντης Κώστας, Καθηγητής ΠΤΔΕ Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Στεφανίδου Φωτεινή, Στέλεχος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

 

Επιτροπές Κρίσης Β/θμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσια-Λύκεια)

Πρόεδρος: Χαριοπολίτου Αικατερίνη, Προϊσταμένη Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

 

  • Γεωργάκαινας Χαράλαμπος, Εκπαιδευτικός, ΠΕ04
  • Γιαλούρης Παρασκευάς, Σχολικός Σύμβουλος, ΠΕ04
  • Γρόσδος Σταύρος, Σχολικός Σύμβουλος, ΠΕ70
  • Καρατσιώρη Μαριάνθη, Στέλεχος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης
  • Κοντογιάννης Κώστας, Διευθυντής Πειραματικού Γυμνασίου Αθήνας
  • Κωτσίδης Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός, ΠΕ 70
  • Λουλές Βασίλειος, Σκηνοθέτης

 (Τα ονόματα των μελών της Επιτροπής παρατίθενται με αλφαβητική σειρά)

Share Button